Szkoła Podstawowa w Olszowej

im. Tadeusza Kościuszki

 

Strona główna

Uczniowie i uczennice naszej szkoły, dn. 23.11.2017r., brali udział w gminnym konkursie w Ujeździe,  " Śpiywomy i beromy po ślonsku".

Startowali oni w następujących konkurencjach:
1. Soliści:
- Wiktoria Potempa, klasa 6 - miejsce 3
- Paulina Matuszek, klasa 6 - miejsce 3
- Julia Pastuła, klasa 6 - miejsce 2
2. Duety:
- Natalia Płachetka, Nicola Białasalt klasa 4 - miejsce 1
3. Monolog:
- Paulina Lebok, klasa 6 - miejsce 3
4. Scenka rodzajowa:alt

- (na zdjęciu od lewej) Patryk Janota, Daniel Płachetka, Marcin Janota, Paulina Lebok, Dominika Koziołek, Wiktoria Potempa, Julia Pastuła, Paulina Matuszek, Weronika Koziołek, Nicola Białas, Natalia Płachetka - miejsce 1.  

Gratulujemy!  


             Andrzejki

Kliknij, aby otworzyć

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc świętego Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię świętej Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
I tak oto 29 listopada uczniowie klas IV-VI bawili się na zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski dyskotece andrzejkowej. Oprawą muzyczną zajęli się chłopcy z klasy VI, którzy przygotowali nie tylko największe przeboje, ale także zadbali o odpowiednie efekty świetlne.
Wszyscy doskonale się bawili. Tańcom towarzyszyły wróżby, dzięki którym każdy mógł poznać swój los.


28 listopada klasy młodsze wyruszyły na wycieczkę do Ujazdu. Klasy IIIa i IIIb udały się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Działalności Kulturalnej na spotkanie z wspaniałą osobą - pisarką Magdaleną Podbylską, autorką książek dla dzieci min. takich jak: "Tajemnice Zatoki Delfinów", "Tajemnice Świstakowej Polany" czy "Tajemnice Końskiej Zagrody". Uczniowie byli uczestnikami bardzo ciekawych warsztatów na temat pisania książek. Poznały wiele ciekawych informacji o koniach, bohaterach ostaniej książki i wysłuchały jej fragmentów. Otrzymały również autograf pisarki. Na koniec spotkania rozstrzygnięty został konurs plastyczny zorganizowany przez Dom Kultury. Pierwsze miejsce zajął ucz. kl. IIIa Daniel Piela. Gratulujemy!

Kliknij, aby otworzyć

W tym samym dniu pierwszoklasiści z Zimnej Wódki poznawali stolicę naszej gminy Ujazd odwiedzając najważniejsze jej miejsca. Wędrówkę po Ujeździe rozpoczęli od wizyty w Banku Spółdzielczym, gdzie w kasie dokonali wpłaty pieniążków, które zgromadzili na swoich książeczkach SKO. Poznali odrobinę historii Ujazdu oglądając i podziwiając ruiny zamku i kościół. Ostatnim etapem wycieczki pierwszoklasistów był Urząd Miejski i spotkanie z Panem Burmistrzem Tadeuszem Kauchem. Dzieci wróciły do szkoły z zadowolonymi, uśmiechniętymi choć zmarzniętymi buziami. To był bardzo udany wyjazd.


Kliknij, aby otworzyć
„Jadą, jadą misie…”

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. W piątek 24 listopada pluszowe misie opanowały Szkołę Filialną w Zimnej Wódce. Przybyły ze swoimi właścicielami – dziećmi z klas I – III - aby bawić się, świętować, uczyć i tym samym zaznaczyć swój udział w obchodach Światowego Dniu Pluszowego Misia. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, uczestniczyły w zabawach ruchowych, plastycznych, konkursach, zgadywankach. Wszyscy zatańczyli misiowy taniec oraz wzięli udział w degustacji misiowego przysmaku – miodku. Wspólne spotkanie na sali gimnastycznej było też okazją do wspólnego głośnego czytania. Był to dzień pełen uśmiechu i radości.
alt Dzieci z oddziału przedszkolnego w Olszowej również obchodziły Dzień Pluszowego Misia w miłej i radosnej atmosferze. Każdy przyniósł swoją ulubioną maskotkę.


alt

Przedszkolaki z Zimnej Wódki zaczynają przygotowania do kiermaszu świątecznego, pieką pierniczki przy wspólnym kolędowaniu oraz uczestniczą w dekorowaniu przedszkola.


„Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może …”

Janusz Korczak

alt

W dniach 21-22.11.2017 przeprowadzono warsztaty profilaktyczne przez firmę Akademia Pozytywnej Profilaktyki z Krakowa dla uczniów klas I - III, IV - VI oraz rodziców.
W dniu 21.11.2017 r. odbyły się warsztaty profilaktyczne dla klas I - III. Warsztaty zostały przeprowadzone przez panią Dominikę Wąsik. Temat zajęć brzmiał "Daj się lubić" - jak kreować pozytywny wizerunek w grupie. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Dzielnie wzięli udział w ćwiczeniu, którego celem było zaprezentowanie się na forum klasy. Pomimo lekkiej tremy wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania, a w informacji zwrotnej powiedzieli, że ćwiczenie było dla nich bardzo przyjemne. Autoprezentacja to jedna z podstawowych umiejętności społecznych, warto ją zatem budować i wspierać już od najmłodszych lat.
Druga część zajęć odbyła się w klasach IV - VI. Tematem warsztatów było bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych. Większość uczniów posiada już konto na przynajmniej jednym portalu społecznościowym. Najbardziej popularny wśród uczniów jest FACEBOOK, INSTAGRAM oraz SNAPCHAT. Podczas warsztatu poruszana była kwestia ochrony danych osobowych dzięki odpowiedniemu ustawieniu polityki prywatności, niebezpiecznych kontaktów oraz regulaminu Facebook pod kątem wieku użytkowników. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w warsztatach.
22.11.2017 r. odbyły się warsztaty dla rodziców pt. "Homotableticus" poruszające tematykę Fonoholizmu, gier oraz innych uzależnień behawioralnych. Na zajęciach omawiane były:
1. Istota uzależnień behawioralnych
2. Podobieństwa i różnice między uzależnieniami behawioralnymi
a
uzależnieniami od substancji psychoaktywnych
3. Internetoholizm - uzależnienie od Internetu:
- sygnały ostrzegawcze
- rodzaje i konsekwencje internetoholizmu
- typy młodych ludzi nadużywających Internetu
- etapy internetoholizmu
- interwencja i profilaktyka
4. Uzależnienie od gier komputerowych:
- charakterystyka gier komputerowych najbardziej popularnych wśród
dzieci i młodzieży
- uzależniające mechanizmy gier
- PEGI - system klasyfikacji gier
5. Fonoholizm - nadużywanie telefonów komórkowych:
- rodzaje fonohlizmu
- objawy fonoholizmu
6. Portale społecznościowe
7. Cyberseks - pornografia
8. Profilaktyka uzależnień behawioralnych w domu: dobre praktyki

Pogadanki były zorganizowane i sfinansowane przez Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania i Zapobiegania Problemom Alkoholowym i Narkotykowym w Gminie Ujazd we współpracy z dyrektorem PSP w Olszowej.


      W laboratorium wiary
Kliknij, aby otworzyć
Jak co roku w dniach poprzedzających odpust w parafii Klucz, uczniowie SP w Olszowej odbywali ćwiczenia duchowe - czyli szkolne rekolekcje. Tym razem zostali zaproszeni przez siostry służebniczki NMP z Leśnicy do przeprowadzania duchowych doświadczeń w laboratorium wiary. 
Aby teoria stała się praktyką dzieła dopełnili ojciec franciszkanin Cherubin Żyłka oraz ks. proboszcz Józef Żyłka udzielając uczestnikom sakramentów pokuty i Eucharystii.
Serdecznie dziękujemy!
11 listopada to obok Święta Niepodległości również Dzień Świętego Marcina. Święto to jest obchodzone właśnie w tym dniu w Niemczech, Austrii, Francji, jak również w Poznaniu i na Śląsku. Natomiast na Węgrzech, skąd święty Marcin pochodził, święto przypada na dzień 8 i 9 listopada. Z tej też okazji w piątek 10 listopada uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki śpiewali piosenki o Świętym Marcinie. Mieli też okazję utrwalić sobie historię życia Św. Marcina z Tours, oglądając film w j. niemieckim oraz przypomnieć o tradycjach i obyczajach związanych z tym świętem. Wszyscy uczniowie i przedszkolaki z niecierpliwością czekali na rogaliki marcińskie własnoręcznie upieczone.
Lekcje niemieckiego „inaczej” miały na celu przybliżenie społeczności uczniowskiej  postaci św. Marcina z Tours, oraz naśladowanie jego dobroci i gorliwości w służeniu Bogu i ludziom.
 alt Przedszkolaki z Olszowej

11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległościalt


altalt

W pierwszym tygodniu listopda klasy młodsze wzięły kolejny raz udział w akcji ŚNIADANIE DAJE MOC. Każda klasa przygotowała specjały, którymi się podzieliła z kolegami przy wspólnym stole. Apetyty wszystkim dopisały i pełni energii po pysznym śniadaniu wrociliśmy do nauki.

altalt
Przedszkolacy z Olszowej poznają zasady zdrowego odżywiania.


 Komunikat

Oplata za obiady w grudniu wynosi: 1. Przedszkole 48,00zł
                                                      2. Szkoła 39,00zł (odliczenia za rekolekcje)
Intendentka będzie zbierać za obiady w poniedziałek 20.11.2017 r.

Wpłaty za obiady należy uiszczać do 20-tego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym zamierzamy korzystać z obiadów na nr konta bankowego BS Leśnica oddział Ujazd 69 8907 1021 2003 2000 5966 0001.
Nieobecności dzieci na obiadach należy zgłaszać co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu 77 4637723 lub 692 986 282 od godz. 7.30 do godz. 9.00.


W czwartek 9 listopada 2017r. w PSP w Ujeździe odbył finał gminnych zawodów w halowej piłce nożnej chłopców i dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny w składzie: dziewczęta – Nikola Białas, Koziołek Dominika, Koziołek Weronika, Paulina Lebok, Julia Paczuła, Natalia Płachetka i Wiktoria Potempa, chłopcy – Marcel Białas, Piotr Gródecki, Dawid Janik, Marcin Janota, Marcel Muskała, Aleksander Pilski i Daniel Płachetka. Nasi piłkarze dzielnie walczyli. Dziewczęta uległy drużynie z Jaryszowa i tym samym zajęły II miejsce, natomiast chłopcy zremisowali z drużyną z Ujazdu i pokonali drużynę z Jaryszowa 2:1. Do samego końca nie było wiadomo, która drużyna zdobędzie I miejsce. Decydujący był mecz pomiędzy drużynami z Ujazdu i Jaryszowa, gdyż ważna w nim była liczba zdobytych bramek przez drużynę z Ujazdu. Wygrali 1:0 i tym samym nasi chłopcy większą liczbą zdobytych bramek wywalczyli I miejsce.

W przyszły czwartek tj. 16 listopada nasza drużyna zagra w finale powiatowym, który odbędzie się w Strzelcach Op. Trzymamy kciuki za chłopaków.

Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Kliknij, aby otworzyć


8 listopda młodsza grupa wiekowa wybrała się do Zdzieszowic na przedstawienie teatralne pt.: "Nowe Szaty Króla" - jedną z najsłynniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. Śledząc losy rozkapryszonego króla i jego wiernej śmiesznej lamy, mali widzowie uczyli się, że o wartości człowieka nie decyduje ani zasobność portfela, ani metka przy ubraniu, a to w jaki sposób traktujemy drugiego człowieka.

Kliknij, aby otworzyć
Również w tym samym dniu uczniowie klas IV - VI mieli okazję obejrzeć spektakl "Opowieść o Lwie, czarownicy i starej szafie"  przygotowany przez Teatr Muzyczny Forte z Wrocławia. To niezwykła historia rodzeństwa, które przez zaczarowaną szafę trafia do magicznej krainy zamieszkałej przez fauny, mówiące zwierzęta i mityczne bestie. Fabuła spektaklu skłoniła widzów do przemyśleń i refleksji mówiących o tym, że jedynie prawdziwa przyjaźń i zjednoczenie sił może pomóc przezwyciężyć moc oraz pokonać zło.


„ Witajcie w naszej bajce”

Bajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka, a bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się barwny i radosny. Dlatego tradycyjnie 6 listopada obchodziliśmy w  naszej szkole Światowy Dzień Postaci z Bajek. W tym wyjątkowym dniu dzieci z klas I – III przybyły do szkoły przebrane w piękne bajkowe stroje. Pojawiły się księżniczki, rycerze, krasnoludki, wróżki, czarownice i inne bajkowe postacie. Razem rozpoznawały i nazywały bajkowych bohaterów, uczestniczyły w konkursie ze znajomości bajek, rozwiązywały zagadki i opowiadały treść ulubionych bajek. Dzień ten był też okazją do wspólnego głośnego czytania i słuchania utworów z literatury dziecięcej.

Kliknij, aby otworzyć

Sonda

Czy nasza szkoła dobrze przygotowuje do dalszej edukacji ?
 

Rok Tadeusza Kościuszki

Aktualności


Dzisiaj jest: Sobota
11 Maja 2024
Imieniny obchodzą
Adalbert, Benedykt, Filip, Franciszek,
Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Lew,
Lutogniew, Mamert, Mira

Do końca roku zostało 235 dni.
Zodiak: Byk